Nikola Marković je dugogodišnji  sportista i lovni radnik. Uspješan je  takmičar u olimpijskoj disciplini gađanju glinenih golubova disciplina Trap. Kao član reprezentacije Jugoslavije i reprezentacije Crne Gore više puta je pobjedio na  međunarodnim, jugoslovenskim i crnogorskim takmičenjima ostvarivši vrhunske rezultate u oblasti streljaštva.

Za svoj rad i doprinos očuvanju prirode,  razvoju lovstva, kao i  za postignute sportske rezultate nagrađen je nizom priznanja. Dobitnik je zlatne plakete Svjetske organizacije za očuvamje prirode i lov divljači,  za doprinos na međunarodnom planu u oblasti očuvanja prirode i divljači, zatim zlatne plakete CIC koordinacionog foruma za Srednju i Istočnu Evropu, zlatnog ordena Lovačkog saveza Jugoslavije, Lovačkog saveza Slovenije, Lovačkog saveza Srbije i  Lovačkog saveza Crne Gore.

Zatim zlatnog ordena Kinološkog saveza Jugoslavije i Kinološkog saveza Crne Gore.  Odlikovan je zlatnim  ordenom ruskih sportista, dobitnik je  priznanja za sportske zasluge Italijanske streljačke federacije F.I.T.A.V. Dobitnik je 13-novembarske nagrade grada Cetinja. Nagrađen je i nizom drugih priznanja iz oblasti lovstva i sporta. Autor je više stručnih publikacija i natpisa iz oblasti lovstva. Obavlja funkcije, predsjednika Lovačkog saveza Crne Gore i pedsjednika lovačkog društva Cetinje.